Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan İstanbul – İzmir otoyolunun Balıkesir bağlantı kısımnda bulunan viyadüklerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin yüzde 88 olarak fiziki gerçekleşmesi tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İstanbul – İzmir arasının 3,5 saate ineceğini söylemişti. O projenin detayları açıklandı. Projenin bitimine yüzde 12 kaldı.

İzmir-İstanbul karayolu ulaşım süresini 9 saatten 3 saate indirecek olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesinde sona doğru yaklaşılıyor. Balıkesir bağlantı kısmında bulunan viyadüklerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Balıkesir’e 3 noktadan giriş ve çıkış verilmesi planlanan otoyolun son hali havadan görüntülenirken, Balıkesir AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yolun son durumu ile ilgili açıklamalar yaptılar.

Başkan Kafaoğlu proje hakkında şu açıklamaları yaptı, “Bu proje Osmangazi Köprüsü ile başlıyor ve İzmir’e kadar uzanıyor. Yolun Bursa’ya kadar olan kısmı açıldı. Şimdi ise, Bursa Balıkesir ve Balıkesir İzmir etaplarında yoğun bir çalışma var. Bu çalışma bittiği zaman Balıkesir bir odak şehir haline geliyor. Proje bittiğinde buradan da İzmir’e 1 saatte gidilebilecek. Bu otoyol sayesinde Balıkesir gittikçe cazibe merkezi haline gelmeye başladı. İstanbul’da ki sanayi tesisleri Balıkesir OSB’den yer satın almaya başladı. Şuan organize sanayi bölgemiz dolmuş durumda. 115 civarında OSB’de fabrikamız var. Bu alanı büyüterek 150 fabrikanın daha gelmesini bekliyoruz. 10 milyar dolarlık bir yatırım bu. Bu proje devlet ile özel sektörün birleşmesi ile yapılıyor. Özel sektör yap-işlet-devret modeli ile bu projeyi yapıyor. Özel sektörümüz güçlü ve devletimize güveniyor. Bu otoyolu yapıp işleterek bunun parasını da karşılamış olacak. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Balıkesir AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, otoyol projesinin Kuyualan mevkiinde incelemelerde bulunduktan sonra proje ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Başkan Demiraslan, “Projenin yüzde 88 olarak fiziki gerçekleşmesi tamamlandı. Kuyualan viyadüğü gibi 36 adet viyadük planlandı. 17 viyadük tamamlandı, diğerleri ile ilgili çalışmalar sürüyor. İzmir-İstanbul arasındaki 8 saatlik süre bu otoyolun tamamlanması ile birlikte 4 saate inecek. İnşallah 2018’de proje tamamlanacak” dedi.

Kaynak: emlakkoalisyonu

İlgili Makaleler

CEVAP YAZIN

E-Postanız YAYINLANMAZ.