İlk kez konut sahibi olmak isteyenler için devlet desteğinde bankaların sunduğu konut hesabı kampanyası uygulamaya geçti. Konut hesabı açıp 5 yıl içinde 75 bin lira biriktiren vatandaşalr develetten 15 bin lira katkı alabilecekler.

Uygulamanın sunduğu bir diğer kolaylık ise konut hesabı açıldığında bir kereliğe mahsus olmak üzere 30 bin liraya kadar yatırılmasına izin veriliyor olması. Böylece aylık taksitleri daha küçük tutarak belirlenmiş miktara ulaşmak mümkün olacak.

Üçer ayda bir yapılacak olan ödemelerin miktarları 750 lira ile 7 bin 50 lira arasında değişecek. 60 ayda 75 bin lira biriktirebilen vatandaşlara, devlet tarafından 15 bin lira ödenecek ve bu ödeme için ev alım tarihinden itibaren 6 ay içinde bankaya başvurulması gerekiyor.

İşte ödenecek tutarların ödeme süresine göre dağılımları…

Ödeme Süresi Devlet Katkısı Yüzdesi Maksimum Devlet Katkısı
36-47 ay %15 13 bin lira
48-59 ay %18 14 bin lira
60 ay ve üzeri %20 15 bin lira

Konut hesabı uygulamasıyla ilgili yapılan değişikliğe göre; hesabın açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına konut hesabı açılamayacağı ve konut hesabının vade sonu tarihinin resmi tatile gelmesi durumunda takip eden ilk iş gününde ödeme yapılabileceği bildirildi.

Takvim

İlgili Makaleler

CEVAP YAZIN

E-Postanız YAYINLANMAZ.